Блискавки є частою причиною загоряння, особливо в приватних будинках, де рішення про встановлення приймають власники та їх не зобов’язують норми пожежної безпеки. 

Системи захисту від блискавок та заземлення — комплекс внутрішніх і зовнішніх пристроїв, спрямованих на розсіювання заряду в грунті та стабілізацію напруги в мережі. 

Компанія «Системи Вашої Безпеки» проектує системи захисту від блискавок для будь-яких будівель, із урахуванням безлічі параметрів. В результаті об’єкт буде повністю в безпеці.

Особливості проектування блискавкозахисту

Завдання, які вирішує блискавкозахист:

  • Перехоплення блискавки.
  • Відведення струму до землі.
  • Розсіювання заряду в грунті.
  • Захист від перепадів напруги.
  • Запобігання іскріння в будівлі.

При проектуванні враховуються такі особливості будівлі:

  • Призначення: житлове, промислове, офісне, суспільне.
  • Інженерно-технічні параметри.
  • Клас пожежної безпеки.
  • Матеріали покрівлі, фасаду, водостічної системи.
  • Тип покрівлі: плоска, фальцева, скатна.

В основі лежить зонний принцип: простір ділять на зони в залежності від параметрів електричних та електронних об’єктів. Із урахуванням цих характеристик підбирають елементи захисту. Монтаж займає 1-3 дні, в будь-який час року.

Пристрій системи блискавкозахисту та заземлення

Блискавкоприймач перехоплює електричний розряд блискавки. Конструктивно буває трьох видів: 

  • Стрижневий — найпростіший і найдоступніший, у вигляді металевого стержня, закріпленого на даху будівлі. Можна встановити один або декілька приймачів, які будуть відбивати блискавки точково. Економічний і найбільш популярний спосіб. Не підходить для дахів зі складною архітектурою або великих площ.
  • Тросовий — сталевий канат, натягнутий на опори. Підходить для захисту великих будівель, ліній електромереж. Створює своєрідний каркас.
  • Сітчастий — сталева сітка, яка укладається на покрівлі. Дозволяє відбивати блискавку не в одній точці, а по всій поверхні. Це найкращий варіант для плоских дахів з великою площею.  

 

Струмовідвід — провідник, який з’єднує блискавкоприймач і заземлювач. Являє собою металеві троси в захисному корпусі.

Заземлювач — металевий провідник, що контактує з землею або її аналогом. 

Внутрішня система складається з екрануючих матеріалів, пристроїв захисту від перенапруг (ПЗІП). Її завдання — мінімізувати вплив розряду на електричне обладнання, проводку. Застосовується в комплексі із зовнішньою системою, тим самим забезпечуючи максимальну безпеку.

«Системы Вашої Безпеки» – Ваш надійний партнер!

Види систем зовнішнього блискавкозахисту

Пасивна конструкція складається з вище перерахованих елементів: блискавкоприймача, струмовідводу, заземлювача. Це економічна, проста система, найбільш підходяща для стандартних будівель з нескладною архітектурою, як правило, невеликих будівель з площею до 200 м². Її недолік — матеріаломісткість, пов’язана з перепадами висоти та складною архітектурою. 

Активна система складається з таких же елементів, що і пасивна, але зона покриття та ефективність вище в кілька разів. Це досягається шляхом установки спеціального обладнання, яке іонізує повітря, створюючи захист від удару блискавкою. На відміну від пасивної, не змінює зовнішній вигляд будівлі, проте і коштує дорожче. При цьому компактна, що актуально для великих будівель, де тягнути струмовідводи по всьому даху буде трудовитратно.