Попри наявність захисту на вищих будинках, не варто нехтувати індивідуальними заходами безпеки. Це в рази знизить ризик для життя і суттєві матеріальні втрати. Сила удару блискавки така, що призводить до коротких замикань, виводить з ладу електрообладнання, стає причиною пожеж і руйнувань.

Система активного блискавкозахисту і заземлення — інженерно-технічний комплекс, за допомогою якого струм від удару блискавки перенаправляється в грунт. При цьому радіус її дії поширюється до 120 метрів, що дозволяє убезпечити не один об’єкт, а територію в цілому. 

Для чого підходить активний захист:

 • Будинки з площею понад 200 м².
 • Виробничі приміщення.
 • Складні архітектурні об’єкти.
 • Території з великою кількістю будівель.
 • Віддалені будівлі в малонаселених районах.
 • Будівельні майданчики, стадіони та інші відкриті місцевості.
 • Морські порти.

Переваги системи

Швидкодія. Технологія дозволяє “штучно” приймати розряд і відводити його в землю ще до моменту удару блискавки в будинок.

Економна витрата матеріалів. З активним блискавкоприймачем немає потреби в додаткових стрижнях, а значить і в струмовідводах.

Автономність. Наявність електронних комплектуючих не вимагає джерела живлення. 

Зберігає зовнішній вигляд будівлі. Якщо його екстер’єр важливий, то варто вибирати активну систему, яка мало помітна і не складається з великої кількості металевих тросів.

Підходить для складних споруд. Перепади висоти, складні дахи, прибудови та інші архітектурні рішення впливають на трудомісткість монтажу всієї системи. Завдяки компактності, активний метод краще.

Факториризику

Міжнародний стандарт NF C 17-102 Protection of structures and open areas against lightning визначає фактори, за якими визначають рівень захисту і, відповідно, витрата матеріалів:

 • Умовна робоча площа, яку потенційно може вразити блискавка. Тут враховуються розміри та форма будівлі.
 • Прогнозована і реальна частота удару блискавок в будівлю. Виходячи з фактора, вирішується доцільність установки захисту.
 • Розташування будівлі. одиночна будова схильне до ризику в порівнянні з положенням в зоні щільної забудови.
 • Потенційний матеріальний і людський збиток. Тут враховуються такі аспекти як: пожежонебезпека матеріалів стін, даху, оціночна вартість будівлі, кількість людей, екологічні наслідки удару, наявність електрообладнання.

Пристрій активної системи блискавкозахисту

Блискавкоприймач у вигляді металевого стержня (щогли) з активним пристроєм, іонізуючим повітря в період грози. У момент заряду формується у відповідь розряд, який формує захисне поле. 

Активний блискавкоприймач може бути у вигляді електронної схеми або ж спеціальних розрядників. Він спрацьовує при пороговому значенні напруженості електричного поля.

Струмовідвід з’єднують з щоглою, проводячи по поверхнях будівлі — даху і стіни. Виготовлений з металу з захисним корпусом.

Заземлювач — горизонтальний і вертикальний модуль зі сталі із захисним мідним покриттям. Занурюється в землю для відведення струму блискавки.